Kaukazas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Iš Alpinizmo vikis.
Pereiti į navigaciją Jump to search
(Kaukazo kalnai)
18 eilutė: 18 eilutė:


==Nuorodos==
==Nuorodos==
* Vikipedijoje: [http://lt.wikipedia.org/wiki/Kaukazas Kaukazas], [[http://lt.wikipedia.org/wiki/Kaukazo_kalnai Kaukazo kalnai]]
* Vikipedijoje: [http://lt.wikipedia.org/wiki/Kaukazas Kaukazas], [http://lt.wikipedia.org/wiki/Kaukazo_kalnai Kaukazo kalnai]


[[Category:Kalnynas]]
[[Category:Kalnynas]]

09:34, 8 balandžio 2008 versija

Kaukazo regionas

Kaukazas (gruzinų k. კავკასია, rusų k. Кавказ) – regionas tarp Juodosios ir Kaspijos jūrų. Šį regioną sudaro Kaukazo kalnai ir gretimos žemumos.

Kaukaze yra keturios nepriklausomos valstybės: Gruzija, Armėnija, Azerbaidžanas ir Rusija. Dar trys šio regiono teritorijos – Abchazija, Kalnų Karabachas ir Pietų Osetija yra paskelbusios savo nepriklausomybę, tačiau tai nepripažįstama tarptautiniu mastu. Kaukazo regionas (Caucasia) geografiškai priklauso Azijai, tačiau istoriškai ir kultūriškai jis dažnai priskiriamas Europai.

Graikų mitologijoje Kaukazas (Caucasus arba Kaukasos) buvo vienas iš stulpų, laikiusių pasaulį. Čia Dzeusas prie uolos prikalė Prometėją.

Kaukazo kalnai

Kaukazo kalnai yra kalnų grandinė tarp Juodosios ir Kaspijos jūrų. Kalnynas, susidaręs maždaug prieš 28 - 24 milijonus metų, dažniausiai laikomas pietrytine Europos riba.

Aukštutinis Kaukazas prasideda Sočio apylinkėse, šiaurrytinėje Juodosios jūros pakrantėje. Ši grandinė tęsiasi pietryčių kryptimi ir beveik pasiekia Baku prie Kaspijos jūros.

Žemutinis Kaukazas plyti paraleliai Aukštutiniam Kaukazui, apie 100 km į pietus nuo jo. Šioje kalnų grandinėje yra Gruzijos, Armėnijos ir Azerbaidžano sienos.

Aukščiausia Kaukazo kalnų viršūnė (taip pat ir visos Europos) yra Elbrusas, kurio aukštis siekia 5 642 metrus virš jūros lygio.

Kaukazo kalnai yra etniškai labai įvairiame ir problematiškame Kaukazo regione.

Nuorodos