Ona Šimaitytė Račkauskienė

Iš Alpinizmo vikis.
Pereiti į navigaciją Jump to search

Biografija[keisti]

Simaityte.jpg

Ona Šimaitytė Račkauskienė (1943-09-10 - 2014-11-28) gimė Vanagiškių kaime, Panevėžio rajone.

1965–1972 studijavo VDI grafiką. Dailės parodose dalyvavo nuo 1972. LDS narė nuo 1980. Kūrė estampus, taikomąją grafiką, ekslibrisus. Menininkė žavėjosi alpinizmu, kurė eiles. Grafikoje mėgo monotipiją, piešė pastele, bet dažniausiai renkasi ofortą.

Dailėtyrininkų įžvalgos:

Lietuvos istorija, kultūros paveldas, lietuvių liaudies kūrybos – tautosakos, mitologijos, meno klodai – sudaro O.Šimaitytės-Račkauskienės kūrinių idėjinį ir vaizdinį pagrindą. Jos grafikos motyvai paprasti: paukštis, medis, lizdas, knyga, liaudiška skulptūrėlė, pamario krikštas, kelias... Tradicinis motyvas grafikės kūriniuose kūrybiškai interpretuojamas, o jo paprastume regime iš tėvų gautą, iš tėviškės laukų atsineštą ir miesto civilizacijos apsuptyje išlaikytą esminių vertybių suvokimą. Emocionaliems O.Šimaitytės-Račkauskienės kūriniams būdinga subtili tonų gradacija, smulkus štrichas, netikėti rakursai ir sugretinimai, juose atsiskleidžia ir kūrėjos asmenybė, ir laikotarpio meniniai siekiai“ (Kristina Jokubavičienė)

Apie save:

Su grafikos pradmenimis mane Dailės institute supažindino puikūs mokytojai, garsūs grafikai Vytautas Jurkūnas, Vytautas Vaitkus, Stasys Krasauskas, Juozas Galkus. Tad svarbiausi mano kūriniai sukurti oforto technika. Ji suteikia neribotas galimybes ieškant išraiškos, perteikiant mintį prasmingai bei su emocionaliu atspalviu. Kūriniuose išliko tėviškės motyvai, nors jau užvertos gimtųjų namų langinės. Savo ilgesį kaimui išreiškiu piešdama rievėtą seną pakelės medį, šieno kupetą, lauko gėlę, paukštį, užžėlusį takelį, žvakelės šviesą, angelėlį... Visa tai atsinešiau iš tėviškės laukų, tai atgimsta estampuose bei ekslibrisuose. Esu sukūrusi ir spalvotų monotipijų seriją, skirtą kalnams. Mano kūryboje kalnų tema pasirodė tik apie 2 000-uosius, kai prisiminimai ir įspūdžiai susigulėjo.

Darbai:

Lietuvių ekslibrisas, sud. V. Kisarauskas, Vilnius: Vaga, 1991.

Trys Klaipėdos dailės dešimtmečiai. Parodos katalogas (Sudarytoja Kristina Jakubavičienė). Klaipėda: Lietuvos dailės muziejaus Prano Domšaičio galerija, 2004.

Interneto nuorodos:

http://www.klaipeda.lt/lit/Jubiliejine-Onos-SimaitytesRackauskienes-grafikos-paroda-Anksciau---dabar/1925

http://biblioteka.lt/galerija/lt/daile/grafika/141-ona-imaityt-rakauskien

http://www.ve.lt/naujienos/visuomene/klaipedieciai/ona-simaityte---rackauskiene-gulbes-giesmei-dar-ne-metas/

http://kauno.diena.lt/naujienos/laisvalaikis-ir-kultura/kultura/osimaitytes-rackauskienes-paroda-klaipedos-galerijoje-ves-grafikes-kurybos-keliu-413481

Įkopimai[keisti]

1969 a/s „Ulu Tau“ - ženkliukas Kaukazas.

1970 40 metų Totorijai 1b, Kičkinekolas 2a, Krugozor Mordy 2a, Trezubec (Tridantis) 2b, a/s „Uzunkolas“ Kaukazas.

1971 40 metų Totorijai 2a, Rytinė Gvandra 2b, Kirpič 3a, Čiornyje bašni 3a, Filtras 3b, a/s „Uzunkolas“ Kaukazas

1972 Gidanas 2b, Archimedo v. per arbūzą 3b, Archimedo 2b, Ukiu 3b, Semenovskio v. 3b, a/s „Bezengi“ Kaukazas.

Pasiekimai alpinizme[keisti]

1970m. Laipiojimo uolomis pirmenybės – sidabro medalis

1972m. Lietuvos alpinizmo pirmenybės - Bgr. II v. Archimed per arbūzą, Kaukazas

Pabaltijo laipiojimo uolomis čempionatas

Saaremaa, 1974

1970m. II v.

1971m. I v.

1972m. III v.

Yra kandidatė į sporto meistrus laipiojime uolomis.