Vytauto viršūnė

Iš Alpinizmo vikis.
Pereiti į navigaciją Jump to search
Vieta – Pietvakarių Pamyras, Šachdaros/Vachansko kalnagūbris
Vytauto kalnas


Aukštis – 5586m
Vrangos slėnio schema su lietuviškom viršūnėm


Viršūnės pavadinimo kilmės istorinės aplinkybės, žinios apie pavadinimą – viršūnė pavadinta Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Vytauto vardu
Pirmojo įkopimo data – 1984-08-16. 14val.
Įkopimo maršrutas: Pietryčių šlaitu (rebro), 3B sunkumo kategorija
Įkopimo charakteristika:

maršruto ilgis – 1200m, aukščių skirtumas – 580m, vidutinis įkopimo statumas – 45-50 laipsnių. Įkalta kablių: ledo – 15. Įkopimo dienų skaičius – 1. Įkopimo valandų skaičius – 7 Laikas: išėjimo iš bazinės stovyklos -1984-08-15, įkopimo į viršūnę – 1984-08-16, sugrįžimo į bazinę stovyklą – 1984-08-16. Pirmojo įkopimo dalyviai:

  1. Augis Klikūnas, 1960,
    A.Klikūnas.JPG
  2. Zenonas Grigas, 1957,

Dėl viršūnės pavadinimo: Viršūnei tokį pavadinimą suteikti pasiūlė ekspedicijos dalyviai ekspedicijos metu. Pirmaįkopėjai su tokiu siūlomu viršūnės pavadinimu mielai sutiko. Visi ekspedicijos dalyviai buvo Lietuvos istorijos žinovai ir garbintojai, tai Vytauto vardas viršūnei buvo siūlomas vienbalsiai. Šiek tiek buvo abejonių, kaip į tai reaguos Lietuvos sporto komiteto atstovai grįžus į Lietuvą. Bet grįžus jokių reikšmingesnių pastabų nebuvo sulaukta.

Įkopimo aprašymas: Iš bazinės stovyklos prie Vnukuto ir Čondžirav upių santakos iki nakvynės vietos reikia eiti 3-3,5val. kalnų taku. Nuo nakvynės vietos iki maršruto pradžios – 2-2,5 val. kelio. Pirmiausia reikia pakilti ant didelio moreninio šlaito, kuris veda link ledyno. Po to eiti ledyno viduriu prie Pietryčių šlaito pradžios. Ledynas – atviras,be ledo plyšių. Reikia eiti šlaito viduriu, nes kairėje pusėje – stačios uolos, o dešinėje – yra ledo plyšių. Pirmąją šlaito dalį kerta pusės metro bergšrundas. Šios dalies statumas – 45-50 laipsnių. Visą šią maršruto dalį reikia eiti ant priekinių „kačių dantų“. Šlaitas – ledinis. Saugai reikia naudoti ledo kablius. Antrosios šlaito dalies pradžioje yra didelis ledo plyšys, kurį reikia apeiti iš kairės pusės per sniego tiltą. Toliau eiti 30 laipsnių statumo sniego šlaitu į dešinę ir aukštyn, kur matosi išėjimas į viršūnę tarp didelio sniego karnyzo kairėje pusėje ir ledo plyšio dešinėje pusėje. Viršūnė – tai didelis sniego plato: 300m pločio ir apie 2km ilgio. Aukščiausia plato vieta yra maždaug viduryje, nelabai ryškiai išreikšta. Ji yra maždaug 1km atstumu nuo pakilimo vietos ant plato. Pakilimui nuo ledyno iki viršūnės reikės sugaišti 4 valandas. Nusileidimas – pakilimo keliu.