Aleksandras Gluosnis
Aleksandras Eduardas GLUOSNIS gimė 1933 m. Kaune. 1941 m. pradėjo lankyti Kauno 17 –ąją pradinę mokyklą, o nuo 1945 m. Kauno 6 – ąją vidurinę mokyklą, kur baigęs keturias klases, 1949 m. įstojo į Kauno Politechnikumą. 1953 m. jį baigė, įgydamas techniko – mechaniko specialybę. Tais pačiais metais įstojo į Kauno Politechnikos instituto Mechanikos fakulteto pramonės šiluminės energetikos specialybę. 1958 m. ją baigęs įgijo inžinieriaus mechaniko kvalifikaciją.
Fakulteto dekanui doc. N. Milenskiui pasiūlius, liko dirbti asistentu Braižomosios geometrijos katedroje. 1960 m. buvo priimtas į Šiluminės energetikos katedros aspirantūrą, vadovu paskirtas doc. M. Zališauskas. 1961 m. perėjo į naujai organizuotos Šildymo ir vėdinimo katedrą. Nuo 1965 m. bendradarbiavo atliekant mokslinio tyrimo darbą „Didelių gamybinių patalpų šildymas ir vėdinimas betarpiškai juose deginant gamtines dujas“. Šio darbo pagrindu jo sukurtas dujinis šildymo ir džiovinio agregatas (DŠDA), kuris įdiegtas daugiau kai 20–yje Lietuvos statybos organizacijų, Latvijos stambiapanelinės statybos kombinate, Talino namų statybos kombinate. Iš viso įdiegta daugiau kaip 500 agregatų, kuriuos gamino šios katedros laborantai.
A. Gluosnis dalyvavo beveik visose Baltijos šalių, Baltarusijos, Moldavijos ir Kaliningrado srities studentų mokslinėse techninėse konferencijose, buvo KPI Centrinės studentų mokslinės techninės tarybos narys, redagavo specialų puslapį „Kūrybinė mintis“ instituto laikraštyje, buvo laikraščio „Vakarinės naujienos“ neetatinis korespondentas Kaune. Vienuolika metų buvo instituto daugiatiražinio laikraščio redaktoriumi ir jo pavaduotoju.
Nuo 1961 iki 1991m visa A. Gluosnio veikla susieta su KPI Šildymo ir vėdinimo katedra. 1962 m., įsteigus KPI projektavimo ir konstravimo biurą, A. Gluosnis pradėjo vadovauti realiems studentų kursiniams bei diplominiams projektams šilumos, dujų tiekimo ir vėdinimo srityje, kurių dauguma buvo įdiegti Kauno, Vilniaus ir kitų miestų įmonėse. Nuo 1963 m. doc. A. Gluosnis dėstė kursą „Kuras, kūryklos, katilai, katilinės“ KPI Santechnikos, Statybos ir santechnikos fakultetuose iki 1991 m., o nuo 1991 m. iki 2001 m. – Vilniaus inžineriniame statybos institute. Mokslinius pranešimus A. Gluosnis skaitė Maskvos, Leningrado, Kijevo, Minsko, Novopolocko, Lvovo, Čeliabinsko, Sevastopolio mokslinių techninių draugijų organizuotose konferencijose. 1967 m. A. Gluosnis apgynė technikos mokslų kandidato disertaciją, o nuo 1970 m. jam suteiktas docento vardas. 1986 m. tapo vienu iš septynių geriausių KPI lektorių konkurso nugalėtoju.
Nuo 1990 m. doc. A. Gluosnis savo veiklą nukreipė šilumos energijos taupymo tyrimams pramonės įmonių, visuomeninių, administracinių ir komunalinių įmonių pastatuose. 1995 m. parengė mokomąją knygą „Šilumos taupymo galimybės veikiančiose pramonės įmonėse“ ir žinyną „Šilumos taupymo įrengimai. Šilumokaičiai oras – oras, vanduo – vanduo“. Ypač glaudūs ryšiai A. Gluosnį siejo su Lietuvos respublikos Ūkio ministerijos Energijos taupymo programų direkcija, kurios užsakymu jis parengė devynis specialybių žinynus, o 2008 m. – „Santechnikos montuotojo“ žinyną Lietuvos santechnikų asociacijos užsakymu. Nors doc. A. Gluosnis 2003 m. išėjo į pensiją, tačiau tęsė mokslinio tyrimo ir leidybos darbus pagal autorines sutartis, 2011 m. kaip bendraautorius su VGTU Pastatų energetikos katedros darbuotojais išleido knygą „Šildymo ir vėdinimo (pastatų energetikos) katedra 1961 – 2011 metais", o 2012 m. autorinį leidinį „Nuo LU Technikos fakulteto Statybos skyriaus iki KTU Statybos technologijų katedros“ 1922 – 2012 m. Nuo 2012 m. doc. A. Gluosnis savo veiklą nukreipė daugiabučių šiltinimo ir modernizacijos nagrinėjimui. Su pranešimais dalyvavo net aštuoniose mokslinėse konferencijose, organizuotose KTU šilumos ir atomo energetikos katedros ir LEI. Spausdino straipsnius šia tema 2012 – 2017 metais žurnale „Statyba“ ir konferencijų medžiagoje. Nuo 2017 m. kaupia medžiagą knygai „Inžinierių šilumininkų rengimas Kaune nuo 1922 m. .“ Teikė straipsnius VI, VII, VIII, IX tomų leidiniui „Lietuvos energetika". Mirė 2022 m.
Turi dvi dukras ir penkis anūkus. Vyresnioji dukra Gintarė su pagyrimu baigė KPI Cheminės technologijos fakultetą ir dirba Šiaulių vandentiekyje laboratorijos vedėja. Jaunesnioji Giedrė baigė Kauno medicinos institutą ir dirba chirurge Marijampolės ligoninėje.
Parengė Aleksandras Gluosnis, Vytautas Miškinis