Jonas Šimkūnas
Jonas Šimkūnas gimė 1942 m. rugsėjo mėn. 25 d. Anykščių rajone Liebdegėnų km., valstiečių šeimoje. Tėvai Juozapas Šimkūnas ir Liudvika Šimkūnienė, šeimoje buvo jauniausias sūnus, augo kartu su broliu Simonu (1930-2021), kuris vėliau tapo ilgamečiu Energetikos statybos tresto vadovu bei dviem seserimis Stase ir Vladislava.
Baigęs Ažuožerių septynmetę mokyklą 1957 m., Jonas Šimkūnas išvyko į Vilnių ir įstojo į Vilniaus Žemės ūkio mechanizacijos technikumą, vėliau pavadintu Vilniaus politechnikumu, kurį baigė 1961 m. įgydamas techniko elektriko kvalifikaciją.
1961 m. pradėjo dirbti Vilniaus elektros tinkluose kabelių linijų elektromonteriu, vėliau buvo perkeltas į Relinės apsaugos ir izoliacijos tarnybą. 1962-1965 m. tarnavo armijoje šiaurės regione. Po armijos dirbo Vilniaus elektros tinkluose Relinės apsaugos ir izoliacijos tarnybos inžinieriumi, meistru, vyresniuoju inžinieriumi. 1975 m. baigė Vilniaus inžinerinį statybos institutą elektros pavarų ir automatikos specialybę ir įgijo inžinieriaus elektriko kvalifikaciją. 1979 m. buvo paskirtas Respublikinės liftų remonto ir montavimo valdybos vyriausiuoju inžinieriumi. Įmonė vykdė visuose Lietuvos regionuose liftų montavimą ir jų techninę eksploataciją. Jonas dalyvavo paleidžiant pirmus greituminius liftus Vilniaus televizijos bokšte, „Lietuvos“ viešbutyje, plėtojo liftų ir inžinerinių tinklų dispečerizaciją.
Atkūrus Lietuvos Respublikos nepriklausomybę 1990 m. birželio mėn. Jonas Šimkūnas buvo paskirtas Darbų saugos departamento prie LRV generaliniu direktoriumi. Viena iš pirmųjų ir reikšmingų departamento veiklų- iš sovietinės priežiūros institucijos „Rostechatomnadzor“ perimta Ignalinos atominės elektrinės valstybinė priežiūra. 1992 m. Vyriausybės nutarimu reorganizavus Darbų saugos departamentą, buvo įkurta Technikos priežiūros tarnyba (TPT) ir jos generaliniu direktoriumi paskirtas Jonas Šimkūnas. Tarnyba vykdė įvairių įrenginių valstybinę techninę priežiūrą visoje Lietuvoje, buvo pradininkai Lietuvoje diegiant savo veikloje Europos Sąjungos direktyvas. Svarbus kokybinis įstaigos pokytis vadovaujant Jonui Šimkūnui buvo tai, kad TPT netrukus buvo įkurta ir pažangi Bandymų ir tyrimų laboratorija, Sertifikavimo skyrius. Svarbu ir tai, kad ekspertiškai įvertinus tinkamą darbų atlikimą, dirbančių darbuotojų kvalifikaciją, TPT 2004 m. tapo paskelbtąją (sertifikuota) įstaiga. Jai suteiktas ir Europos komisijos Įmonių ir pramonės generalinio direktorato identifikacijos numeris 1399, ko pasėkoje įvertinus įrenginių atitiktį, įrenginiai, kaip techniškai tvarkingi, pradėti ženklinti CE1399 ženklu. Tapusi notifikuota įstaiga, tarnyba toliau plėtė savo veiklos sritis: prižiūrėjo ir kontroliavo pavojingus įrenginius pramonės įmonėse, tokiose kaip Mažeikių nafta, Achema, Lifosa, Klaipėdos nafta, Klaipėdos jūrų uostas, Būtingės terminalas, Atominė elektrinė ir kiti stambūs objektai. Jonui Šimkūnui su komanda teko ne tik susipažinti su Europos Sąjungos reikalavimais, bet ir stažuotis Vokietijoje, Švedijoje, dalintis patirtimi su kolegomis iš Latvijos bei Estijos.
Už darbo nuopelnus Jonas Šimkūnas apdovanotas LR Seimo ir ministerijų garbės raštais, kitais apdovanojimais. 2013 m. Jonui Šimkūnui buvo skirta Lietuvos pramoninkų konfederacijos nominacija ,,Profesijos riteris“ . Šis apdovanojimas tiksliai atitiko Jono elgesį tarnyboje-reiklus, bet visada korektiškas. 2013 m. išėjo į pensiją. Vasarą laisvalaikį patinka leisti sodyboje, yra aktyvus sodininkų bendrijos valdybos narys.
Žmona, kurią Jonas vedė 1967 m. – Dalia (g. 1946), gydytoja, dirbo dėstytoja Pedagoginiame institute, Švietimo ir mokslo ministerijoje. Duktė – Virginija (g. 1971), ekonomistė, Vilniaus apskrities VMI viršininkė. Anūkai- Jovidas ir Augustas.
Parengė Vytautas Miškinis