Jonas Deksnys
Jonas Deksnys gimė 1904 m. gruodžio mėn. 4 d. Butėniškio viensėdyje, Juodupės valsčiuje, Rokiškio apskrityje. 1925 m. baigęs Rokiškio gimnaziją įstojo į Prahos aukštąją technikos mokyklą ir įsigijo geodezijos inžinieriaus kvalifikaciją. Pinigų studijoms užsidirbdavo matininkaudamas vasaros atostogų metu.
Nuo 1932 m. jis Kauno Vytauto Didžiojo universiteto geodezijos katedros asistentas. Tuo pačiu metu 1933 - 1935 m. dirbo ir Kėdainių aukštesniosios kultūrtechnikų mokyklos fotogrametrijos ir kadastro mokytoju. Iki 1933 m., būdamas Kauno miesto matavimų tarnyboje, įvykdė Kauno precizinę niveliaciją, o 1936 - 1937 m. vykdė praplėstos miesto teritorijos trianguliaciją. Nuo 1929 m. bendradarbiavo leidiniuose "Matininkų ir Kultūrtechnikų balse", "Savivaldybėje", "Žemėtvarkoje ir Melioracijoje", čekų geodeziniame žurnale "Zemeričsky Vestnik", "Technikoje ir Ūkyje", rašydamas geodezijos ir miestų tvarkymo bei aerogeodezijos klausimais.
Nuo 1936 metų buvo Susisiekimo ministro sudaryto Lietuvos energijos komiteto Vandens jėgos komisijos kooptuotas narys. Nuo 1941 m. docentas. Uždarius Kauno Vytauto Didžiojo universitetą 1943 m., kurį laiką nedirbo. Grįžo į jį 1944 m. rudenį, kuriame dirbo iki 1956 m. Perėjęs į Vandens ūkio institutą, jame dirbo iki 1974 m. Čia jis sudarė suvestinį Lietuvos aukščių katalogą ir reperių išsidėstymo schemas mastelyje 1 : 100 000. Jono Deksnio iniciatyva buvo sudarytas Lietuvos hidrografinio žemėlapio M 1 : 200 000 redakcinis originalas. Iš įvairių šaltinių jis surinko upių ir šaltinių pavadinimus ir pravedė vandenskyrų linijas. Šią medžiagą panaudojo Lietuvių kalbos institutas, išleidęs "Lietuvos upių ir ežerų vardyną, kuris ir dabar plačiai naudojamas. Hidrografiniai žemėlapiai-schemos buvo suformuoti ir administracinėse rajonų ribose, pateikiant ir kitus svarbiausius vietovės objektus.
Tarp nebaigtų Jono Deksnio darbų pažymėtini: "Lietuvos vietovardžių kaita XII-XX a.a.", "Suvalkijos žemių nuosavybes kaita nuo Vytauto Didžiojo laikų iki XX a." ir "Kauno miesto geodezinių darbų vykdymo studija". Jonas Deksnys buvo Lietuvos istorijos, etnografijos, gamtos ir kultūros paminklų, jos gamtos tyrėjas ir mylėtojas. Per 50 metų lankydamas šios rūšies objektus, juos fiksuodavo piešiniuose, brėžiniuose, fotonuotraukose, aprašymuose ir pan. Šis pomėgis buvo pradėtas realizuoti besimokant vidurinėje mokykloje kasmetinių atostogų metu, vėliau universitete dalyvaujant prof. Kolupailos ir savarankiškuose baidarių žygiuose.
Jono Deksnio žemėlapių rinkinys po mirties dukros D.Deksnytės - Mockienės, kartografų Antano Ražinsko, Romualdo Girkaus pastangomis buvo sutvarkytas ir perkeltas į Aerogeodezijos institutą Kaune. Mirė Jonas Deksnys 1989 m. kovo mėn. 30 dieną. Palaidotas Karmėlavos kapinėse Kaune.
Paruošė Vyt. Miškinis